Парові інгаляції і розпорошення – принципи, види та безпека терапії

паровой ингаляторРозпилення включає введення рідких ліків (розчинів або суспензій) в формі аерозолів туману безпосередньо в бронхіальне дерево, яке є їх місцем дії. Це можливо завдяки роботі відповідного пристрою – небулайзера (паровий інгалятор), що розсіює препарат у вигляді аерозолю, що вдихається пацієнтом.

У зв’язку з тим, що ліки доставляється безпосередньо в дихальні шляхи пацієнта, розпорошення є прикладом місцевого лікування. Цей спосіб введення препарату особливо зручний і часто застосовується при захворюваннях верхніх і нижніх дихальних шляхів у дітей і дорослих, але показання до застосування небулайзера набагато ширше. Він використовується в разі тяжкої обструкції у пацієнтів, які страждають на астму, емфізему, хронічним бронхітом, хронічними обструктивними захворюваннями легень (ХОЗЛ) або муковісцидозом.

Інгаляція чи розпорошення

У повсякденній практиці досить часто ми стикаємося з проблемою пацієнтів щодо відмінності інгаляції від розпорошення і типів ліків, які можна використовувати з обома методами. Необхідно інформувати невизначених пацієнтів, що інгаляція – це більш широке поняття, що окреслює кожну процедуру лікування, що заключається в доставці пари до бронхіального дерева. Це може бути зроблено як з використанням спеціального пристрою, яким є паровий небулайзер, так і вдиханням гарячих розчинів (вдихання парів) або суміші ефірних масел, які “пробивають” заблокований ніс або пазухи. Розпилення є свого роду інгаляцією, і хоча на повсякденній мові ви можете зустріти взаємозамінне використання термінів інгалятор і небулайзер, насправді небулайзер є частиною інгалятора, а точніше – тільки одним з типів інгалятора – пневматичного, також званого поршневим. Розпилювач являє собою невеликий контейнер, завдання якого полягає в тому, щоб шляхом розпилення розчинити або суспендувати лікарський засіб в аерозоль. Інші типи інгаляторів можуть виконувати цей процес з використанням, наприклад, ультразвукових або вібруючих перфорованих мембран.

Парові інгаляції: різновиди

Різні типи інгаляторів характеризуються не тільки різним способом перетворення рідини в пароподібний стан, але також відрізняються технічними параметрами і типом ліків, які можна вводити з їх допомогою. Однак через те, що в даний час найчастіше використовується інгалятор паровий, його називають розпилювачем, а термін розпорошення використовується не тільки для визначення процесу диспергування самої рідини, а й як термін для процесу доставки лікарського засобу. Хоча терміни «паровий інгалятор», «небулайзер», «інгаляція» використовуються як взаємозамінні, найважливіше – пам’ятати, що небулайзер – це всього лише один з видів інгаляцій, який можна використовувати тільки з ліками, призначеними для нього.

Для інгаляторів (небулайзерів) не можна використовувати ефірні масла або настої рослин, тому що завдання небулайзера – розбивати з’єднання на найдрібніші частинки. Ефірні масла і настоянки повинні досягати тільки більш високих структур бронхіального дерева, оскільки вони можуть стати небезпечними при бронхіальному спазмі, якщо потраплять в альвеоли.

Таким чином – ефірні масла в нерозведеному вигляді використовуються в дуже невеликій кількості безпосередньо на одязі, в той час як настої або розбавлені розчини ефірних олій можна вдихати у вигляді парових інгаляцій (традиційним способом над чашею). Однак слід пам’ятати, що вода повинна бути теплою, не гарячою (гарячі пари також можуть призвести до бронхіального спазму).

У списку процедур, запропонованих готелем «Нафтуся» також представлені парові інгаляції, тому поспішайте забронювати номер вже сьогодні.